Informacja prasowa z dnia 17.01.2021 r.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” zachęca do sprawdzenia stanu zdrowia Najbliższych

Babcie i Dziadkowie to osoby, które ze względu na wiek, stanowią grupę osób ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na wiele chorób – nie tylko covid-19, ale również na nowotwory krwi. Objawy chłoniaka, przeziębienia i covid-19 są do siebie bardzo podobne. Dlatego też z okazji Dnia Babci i Dziadka Stowarzyszenie “Przebiśnieg” zachęca wszystkich do pytania swoich Bliskich o zdrowie.

Szczególnie w czasach epidemiologicznej izolacji w Dzień Babci i Dziadka warto pokazać, jak bardzo są dla nas ważni i zatroszczyć się o nich. Wystarczy zwykła rozmowa telefoniczna, aby poczuli się kochani. W Dzień Babci i Dziadka zachęcamy wszystkich do składania życzeń oraz do zadania swoim najbliższym kilku kontrolnych pytań o zdrowie, aby sprawdzić, czy nie powinni zgłosić się do lekarza z jakimś niepokojącym objawem. Szczególnie jeśli jakieś objawy trwają dłużej niż 2-3 tygodnie, namówmy Najbliższych na wizytę u lekarza rodzinnego lub pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badanie krwi, które jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce chorób układu krwiotwórczego, takich jak chłoniak.

Samoobserwacja kluczem do zdrowia

Celem kampanii „Zapytaj Bliskich o Zdrowie” organizowanej od kilku lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”, jest po pierwsze zachęcenie Społeczeństwa do obserwacji stanu zdrowia swojego i Bliskich, a po drugie poszerzenie wiedzy o objawach nowotworów układu chłonnego.

Różne choroby, w tym nowotwory, mogą powodować objawy, które ze względu na swój charakter nie są jednoznaczne. Dlatego tak ważna jest regularna samoobserwacja swojego organizmu. Symptomy towarzyszące nowotworom układu chłonnego przypominają objawy kojarzone powszechnie ze zwykłym przeziębieniem, czy covid-19 dlatego mogą być mylnie interpretowane, bagatelizowane, niezauważane i często wykrywane w stadium zaawansowanym, co znacznie obniża skuteczność ich leczenia. Jest to szczególnie ważne w dobie pandemii covid-19, kiedy osoby z niespecyficznymi objawami i negatywnym wynikiem testu na koronawirusa nie trafiają do dalszej diagnozy, czego wynikiem jest wzrost wykrywalności bardziej zaawansowanych stadiów chłoniaków.

Edukacja dotycząca rozpoznawania objawów chłoniaków wydaje się szczególnie ważna, gdyż w przypadku tych nowotworów nie można niestety mówić o jakiejś profilaktyce, a jedyną drogą do wczesnego rozpoznawania jest niebagatelizowanie z pozoru błahych symptomów.

Grupą szczególnie narażoną na zachorowania na nowotwory układu chłonnego są osoby starsze. Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja na rozmowę o samopoczuciu i stanie zdrowia Najbliższych. Wszystkie niepokojące objawy powinny skłonić nas do umówienia wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza rodzinnego.

Objawy, które powinny zaniepokoić

Objawy chłoniaków bywają niespecyficzne. Najczęstszym objawem chłoniaków są powiększone, niebolesne węzły chłonne wyczuwalne na szyi, pod pachami, w pachwinach lub w innych okolicach ciała. Ich średnica przekracza 1 cm, nie reagują na leczenie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne przez okres nie dłuższy niż 2-3 tygodnie. Co charakterystyczne, powiększeniu węzłów chłonnych nie towarzyszą objawy stanu zapalnego, takie jak ból, tkliwość czy zaczerwienienie. Towarzyszyć im za to mogą:

 • stany podgorączkowe lub gorączka, pojawiające się w różnych porach dnia,
 • osłabienie,
 • zlewne poty nocne,
 • chudnięcie,
 • swędzenie skóry,
 • bóle kości,
 • kaszel i infekcje górnych dróg oddechowych oraz płuc,
 • duszność, nietolerancja wysiłku,
 • powiększenie wątroby i śledziony,
 • zaburzenia czynnościowe ze strony układu pokarmowego.

W 30-50% przypadków choroba może rozpoczynać się w umiejscowieniach pozawęzłowych, takich jak żołądek, migdałek, szpik kostny, jelito, jądro, jajnik, mózgowie, skóra. Chłoniak może również objawiać się podwyższeniem liczby białych krwinek we krwi i jest to tzw białaczkowa postać niektórych chłoniaków o niskim stopniu złośliwości.

Często chorzy nie mają żadnych objawów ogólnych i czują się zupełnie dobrze.

Warto pamiętać: pojawienie się niebolesnych, powiększonych, twardych węzłów chłonnych wyczuwalnych w jednej lub wielu okolicach ciała jest prawie zawsze stanem nieprawidłowym. Dlatego konieczna jest szybka konsultacja lekarska. Ale… w znakomitej większości przypadków powiększenie ww. chłonnych oznacza fizjologiczną reakcję układu odpornościowego na lokalny proces zapalny lub infekcję. Wiele chorób przebiega z powiększeniem węzłów chłonnych, a czynnikami powodującymi ich powiększenie mogą być:

 • lokalne zmiany zapalne (zepsute zęby, ropiejące zmiany skórne),
 • uogólnione powiększenie ww. chłonnych w przebiegu infekcji zakażeń bakteryjnych, wirusowych, pierwotniakowych, czy grzybiczych,
 • choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów) i kolagenozy (np. toczeń rumieniowaty).

Zmianom odczynowym towarzyszy mierne powiększenie węzłów, które są niezbyt twarde, ruchome i zwykle bolesne. Początek choroby jest zazwyczaj nagły, z gorączką i objawami miejscowego zakażenia lub choroby zakaźnej. W zmianach rozrostowych (nowotworowych) natomiast początek jest dość niepozorny, a pochodzenie nawracającej gorączki niewyjaśnione. Węzły są twarde, mało ruchome względem podłoża, mogą występować pojedynczo lub grupować się w tzw. „pakiety”.

Jakiekolwiek niepokojące objawy powinny zostać skonsultowane z lekarzem rodzinnym lub POZ!!!

Organizator:

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” skupia osoby, które pragną pomagać pacjentom z rozpoznanymi chorobami układu limfatycznego – zarówno tym dopiero diagnozowanym, będącym w trakcie leczenia, jak i tym, którzy je ukończyli. Chcemy, do opieki medycznej, którą otrzymują chorzy, dodać wsparcie i przyjaźń osób, które choroby już doświadczyły i pokonały ją. Celem Stowarzyszenia, które zapoczątkowało działalność w lutym 2008 roku, jest m.in. niesienie pomocy chorym ze schorzeniami układu chłonnego i ich rodzinom, działanie na rzecz poprawy jakości ich życia oraz propagowanie wiedzy na temat chorób układu chłonnego i metod ich leczenia. Stowarzyszenie m.in. oferuje chorym pomoc psychologiczną i duchową, a także rozpowszechnia materiały edukacyjne i organizuje kampanie uczące rozpoznawania objawów chłoniaka i metod jego leczenia. Więcej informacji o organizatorze i działalności Stowarzyszenia można uzyskać na stronie internetowej: http://www.przebisnieg.org/

Materiały promocyjne:

Slider image
Slider image
Slider image
Slider image

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.