Startuje nowa kampania „Zwróć Uwagę na Siebie”
Z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki “Przebiśnieg” zachęca do samoobserwacji swojego stanu zdrowia.
KAMPANIA “ZWRÓĆ UWAGĘ NA SIEBIE”
Idea ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej “Zwróć Uwagę na Siebie” zrodziła się z rozmów z pacjentami hematoonkologicznymi. Zwracali uwagę na to, że niejednokrotnie bagatelizowali z pozoru błahe objawy i gdyby wcześniej skonsultowali je z lekarzem, miałoby to istotny wpływ ścieżkę diagnostyczną. Kampania “Zwróć Uwagę na Siebie” wskazuje na potrzebę zwracania uwagi na swój stan zdrowia i większego dbania o siebie. Ma również zachęcić do włączenia samoobserwacji do codziennego stylu życia. Mamy nadzieję, że przyczyni się do zwiększenia wykrywalności chorób hematoonkolicznych na ich wczesnym etapie i do poprawy jakości życia.
Pierwsza edycja kampanii odbywa się przy okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach (15. września). W ramach kampanii Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki “Przebiśnieg” przygotowało spot radiowy emitowany w różnych stacjach radiowych w całej Polsce. Scenariusz spotu ma za zadanie pokazać nam, jak często absorbują nas inni, a pomijamy najważniejsze – swój stan zdrowia. Za produkcję spotu odpowiadało Studio OVERTIME. Kampania będzie miała również swoje oblicze internetowe. (przebisnieg.org oraz profil stowarzyszenia na Facebooku).
Startuje projekt
„W gruncie wiedzy”
Wiedza ma znaczenie
Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” rozpoczyna realizację projektu „W gruncie wiedzy” którego głównym celem jest wielowymiarowa i wielokanałowa edukacja.
Od dawna wiadomo, że wiedza jest podstawą efektywnego zarządzania procesem diagnozowania i leczenia. Dobrze poinformowany, rozumiejący proces leczenia i zdrowienia, otoczony opieką pacjent ma większą szansę na wyzdrowienie. Dobrze poinformowani bliscy mogą lepiej wspierać pacjenta w jego powrocie do zdrowia i pomagać mu w codziennych wyzwaniach przed, w trakcie i po zakończeniu terapii. Lekarz, który potrafi odpowiednio przekazać wiedzę o procesie leczenia, ma nie tylko większe szanse na zdobycie zaufania pacjenta i jego bliskich, ale przede wszystkim większą pewność, że pacjent będzie z nim współpracował w trakcie leczenia i zastosuje się do wytycznych terapeutycznych.
Projekt „W gruncie wiedzy” obejmie różnorodne działania edukacyjne z zakresu hematoonkologii, psychoonkologii oraz dietetyki onkologicznej. Mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom, pacjenci hematoonkologiczni i ich bliscy zyskają poprzez wiedzę nie tylko nową siłę do walki z chorobą, ale również większe poczucie bezpieczeństwa, o które tak trudno w świecie pełnym niepokoju spowodowanym chorobą.
Z okazji Dnia Babci i Dziadka Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” zachęca do sprawdzenia stanu zdrowia Najbliższych
Dlaczego warto pytać Bliskich o zdrowie?
W grupie osób najczęściej chorujących na chłoniaki znajdują się m.in. osoby po 60 roku życia. To wciąż często osoby mało mobilne i nieskomputeryzowane. Objawy chłoniaków bardzo często są mylone z przeziębieniem i lekceważone, przez co pacjenci trafiają do lekarza z opóźnieniem. W trakcie pandemii COVID-19 opóźnienie w kontakcie z lekarzem jest jeszcze większe, ponieważ część pacjentów uważa, że nie dostanie się do lekarza lub nie chce korzystać z teleporady. Warto przypomnieć, że wizyty stacjonarne stale się odbywają, a lekarze (szczególnie rodzinni) ciągle przyjmują, badają, diagnozują i leczą pacjentów. Tak samo jak ośrodki onkologiczne. Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki “Przebiśnieg” zachęca, aby co jakiś czas pytać Najbliższych o zdrowie i w razie potrzeby pomagać im w zorganizowaniu wizyty u lekarza. Świetną okazją do rozmowy o zdrowiu jest Dzień Babci (21 stycznia) i Dzień Dziadka (22 stycznia).
Z okazji Dnia Babci i Dziadka Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” zachęca do sprawdzenia stanu zdrowia Najbliższych
Z okazji Dnia Babci i Dziadka Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” zachęca do sprawdzenia stanu zdrowia Najbliższych. Babcie i Dziadkowie to osoby, które ze względu na wiek, stanowią grupę osób ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na wiele chorób – nie tylko covid-19, ale również na nowotwory krwi. Objawy chłoniaka, przeziębienia i covid-19 są do siebie bardzo podobne. Dlatego też z okazji Dnia Babci i Dziadka Stowarzyszenie “Przebiśnieg” zachęca wszystkich do pytania swoich Bliskich o zdrowie.
W czasach epidemiologicznej izolacji w Dzień Babci i Dziadka warto pokazać, jak bardzo są dla nas ważni i zatroszczyć się o nich. Wystarczy zwykła rozmowa telefoniczna, aby poczuli się kochani. W Dzień Babci i Dziadka zachęcamy wszystkich do składania życzeń oraz do zadania swoim najbliższym kilku kontrolnych pytań o zdrowie, aby sprawdzić, czy nie powinni zgłosić się do lekarza z jakimś niepokojącym objawem. Szczególnie jeśli jakieś objawy trwają dłużej niż 2-3 tygodnie, namówmy Najbliższych na wizytę u lekarza rodzinnego lub pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badanie krwi, które jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce chorób układu krwiotwórczego, takich jak chłoniak.
Jest to szczególnie ważne w dobie pandemii covid-19, kiedy osoby z niespecyficznymi objawami i negatywnym wynikiem testu na koronawirusa nie trafiają do dalszej diagnozy, czego wynikiem jest wzrost wykrywalności bardziej zaawansowanych stadiów chłoniaków.
Chłoniak, białaczka, grypa, czy COVID-19? Nowe wyzwania w demaskowaniu chorób układu krwiotwórczego.
15 września to Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach. Z tej okazji Stowarzyszenie Przebiśnieg po raz kolejny podejmuje temat demaskowania chłoniaka, które w dobie pandemii SARS-CoV-2 jest jeszcze trudniejsze…
Odpowiedź na informację o interpelacji w sprawie refundacji
„Dziękując Pani za to wsparcie wierzymy, że będzie Pani dalej angażować się w wiele innych aktywności służących wszystkim potrzebującym pacjentom, zmagającym się z chorobami hematoonkologicznymi.” Maria Szuba Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”
Stowarzyszenie Przebiśnieg zmienia identyfikację wizualną – materiały do pobrania
„Zmiana wizerunku to jeden z elementów restrukturyzacji Stowarzyszenia, które w rok 2020 weszło z postanowieniami zmian, które z sukcesem realizuje. Zmiana logo oraz identyfikacji wizualnej stowarzyszenia była konieczna nie tylko ze względu na postęp technologiczny, ale głównie ze względu na potrzebę lepszego podkreślenia zakresu działalności Stowarzyszenia.” Maria Szuba Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”
Stanowisko organizacji pacjentów w sprawie dostępu do podskórnego rytuksymabu
Wartość kliniczna leków – ich medyczna efektywność, wpływ na jakość życia i bezpieczeństwo oraz działania niepożądane mają ogromne znacznie dla chorych. Z tego powodu organizacje pacjentów angażują się w zapewnienie dostępu do terapii o wysokiej wartości, przekonując decydentów o ich terapeutycznym znaczeniu. Takim lekiem jest w naszej ocenie podskórny rytuksymab. Nie jest jednak naszą rolą uczestnictwo w negocjacjach cenowych…