XI edycja kampanii „Zapytaj Bliskich o Zdrowie”
XI edycja kampanii edukacyjnej „Zapytaj bliskich o zdrowie”

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki “Przebiśnieg” w ramach XI edycji kampanii edukacyjnej „Zapytaj Bliskich o Zdrowie”, zachęca do rozmowy o zdrowiu przy okazji Dnia Babci (21 stycznia) i Dnia Dziadka (22 stycznia).

Dlaczego warto zapytać Bliskich o zdrowie?

Na chłoniaki najczęściej chorują osoby po 55 roku życia. Objawy chłoniaków bardzo często są mylone z przeziębieniem, przez co pacjenci trafiają do lekarza z opóźnieniem. To opóźnienie znacznie zwiększyło się w czasie pandemii, ponieważ pacjenci starali się unikać pobytu w przychodni. Nastawienie to, dalej jest widoczne szczególnie w czasie sezonowych zachorowań na przeziębienia i grypę. Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki “Przebiśnieg” zachęca, aby przy okazji Dnia Babci (21 stycznia) i Dnia Dziadka (22 stycznia) zapytać Najbliższych o zdrowie i w razie potrzeby pomóc im umówić się na wizytę w przychodni lub na teleporadę. Szczególnie, gdy u najbliższych objawy przeziębieniopodobne występują dłużej niż 2-3 tygodnie. Może to być również dobra okazja do zachęcania Babci lub Dziadka do prowadzenia codziennej samoobserwacji stanu zdrowia oraz do wykonania prostego badania morfologicznego krwi chociaż raz w roku, np. przy okazji ich święta.

Diagnozowanie chłoniaków

Diagnostyka chłoniaków jest trudna, ponieważ ich objawy są niespecyficzne i często mogą przypominać przeziębienie. Zazwyczaj pacjenci zgłaszają się do lekarza z powodu powiększonych węzłów chłonnych (trzeba pamiętać, że wiele chorób przebiega z powiększeniem węzłów chłonnych) oraz powiększenia wątroby lub śledziony (widoczne w badaniu USG). Często towarzyszą temu: utrata masy ciała, gorączki i stany podgorączkowe, nasilone poty nocne, ogólne osłabienie, zła tolerancja wysiłku, a w badaniu morfologii krwi obwodowej można stwierdzić niedokrwistość czy małopłytkowość. W wielu przypadkach morfologia krwi może być jednak prawidłowa. W każdym przypadku badaniem rozstrzygającym jest badanie histopatologiczne.

Chłoniaki

Chłoniaki to nowotwory złośliwe wywodzące się z układu chłonnego. Ich objawy bywają niespecyficzne. Najczęściej występującym objawem są powiększone, niebolesne węzły chłonne wyczuwalne na szyi, pod pachami, w pachwinach lub w innych okolicach ciała. Powiększeniu węzłów chłonnych nie towarzyszą objawy stanu zapalnego (np. ból, tkliwość, zaczerwienienie). Mogą natomiast towarzyszyć:

●     stany podgorączkowe lub gorączka,

●     osłabienie,

●     zlewne poty nocne,

●     chudnięcie,

●     swędzenie skóry,

●     bóle kości,

●     kaszel i infekcje górnych dróg oddechowych oraz płuc,

●     duszność, nietolerancja wysiłku,

●     powiększenie wątroby i śledziony,

●     zaburzenia czynnościowe ze strony układu pokarmowego.

Kampania “Zapytaj Bliskich o Zdrowie”

“Zapytaj Bliskich o Zdrowie” to ogólnopolska kampania edukacyjna, której celem jest propagowanie wiedzy na temat objawów chłoniaków. Jest organizowana po raz XI. W 2023 roku w ramach kampanii zostanie wyemitowany animowany spot edukacyjny, który zachęca do rozmów o zdrowiu przy okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Spot będzie emitowany w komunikacji miejskiej, w różnych miastach w Polsce oraz na ekranach w pociągach kolei regionalnych. Emisję animowanego spotu wspierają m.in.: PKM Katowice Sp. z o.o., Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o., Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o., „Łódzka Kolej Aglomeracyjna” sp. z o.o., BusWiFi Media sp. z o.o., Mobil-AD Sp. z o.o., czy MediaMobil s.c. Za produkcję animowanego spotu edukacyjnego odpowiada Studio produkcyjne i postprodukcyjne ARTCORE. W ramach kampanii, w wybranych regionalnych stacjach radiowych, zostanie również wyemitowany spot radiowy. Za produkcję spotów radiowych odpowiada OVERTIME Studio Reklamy i Dźwięku. Kampania będzie widoczna i/lub słyszalna w województwach: zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim, podlaskim, opolskim i świętokrzyskim, jak również w internecie.

Organizator kampanii:

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki “Przebiśnieg” (OPP, KRS: 0000344487) skupia osoby, które pragną pomagać pacjentom z rozpoznanymi chorobami układu limfatycznego – zarówno tym zdiagnozowanym, jak i tym, którzy ukończyli leczenie. Do opieki medycznej, którą otrzymują chorzy, dodajemy wsparcie i przyjaźń osób, które już zmierzyły się z chorobami hematoonkologicznymi. Celem Stowarzyszenia, jest m.in.: niesienie pomocy chorym ze schorzeniami układu chłonnego i ich bliskim, działanie na rzecz poprawy jakości ich życia oraz propagowanie wiedzy na temat chorób hematoonkologicznych.

Informacja prasowa:

Spoty:

Grafiki promujące kampanię:

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.