Informacja prasowa, 18.01.2022 r.

Po raz X Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki “Przebiśnieg” zachęca do składania życzeń z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz dopytywanie o zdrowie najbliższych w ramach kampanii “Zapytaj Bliskich o Zdrowie’.

Dlaczego warto pytać Bliskich o zdrowie?

W grupie osób najczęściej chorujących na chłoniaki znajdują się m.in. osoby po 60 roku życia. To wciąż często osoby mało mobilne i nieskomputeryzowane. Objawy chłoniaków bardzo często są mylone z przeziębieniem i lekceważone, przez co pacjenci trafiają do lekarza z opóźnieniem. W trakcie pandemii COVID-19 opóźnienie w kontakcie z lekarzem jest jeszcze większe, ponieważ część pacjentów uważa, że nie dostanie się do lekarza lub nie chce korzystać z teleporady. Warto przypomnieć, że wizyty stacjonarne stale się odbywają, a lekarze (szczególnie rodzinni) ciągle przyjmują, badają, diagnozują i leczą pacjentów. Tak samo jak ośrodki onkologiczne. Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki “Przebiśnieg” zachęca, aby co jakiś czas pytać Najbliższych o zdrowie i w razie potrzeby pomagać im w zorganizowaniu wizyty u lekarza. Świetną okazją do rozmowy o zdrowiu jest Dzień Babci (21 stycznia) i Dzień Dziadka (22 stycznia).

Kampania “Zapytaj Bliskich o Zdrowie”

To ogólnopolska kampania edukacyjna, której celem jest propagowanie wiedzy na temat objawów chłoniaków oraz zachęcanie do pytania o zdrowie przy okazji składania życzeń w Dniu Babci i Dniu Dziadka. W tym roku kampania “Zapytaj Bliskich o Zdrowie” jest organizowana po raz X i obejmuje emisję radiowych spotów edukacyjnych w stacjach radiowych (regionalne, ogólnopolskie) oraz działania promocyjne w OOH i social media. Za produkcję spotów radiowych odpowiada OVERTIME Studio Reklamy i Dźwięku*.

Chłoniaki

Chłoniaki to nowotwory złośliwe wywodzące się z układu chłonnego. Ich objawy bywają niespecyficzne. Najczęściej występującym objawem są powiększone, niebolesne węzły chłonne wyczuwalne na szyi, pod pachami, w pachwinach lub w innych okolicach ciała. Powiększeniu węzłów chłonnych nie towarzyszą objawy stanu zapalnego (np. ból, tkliwość, zaczerwienienie). Mogą natomiast towarzyszyć:

  • stany podgorączkowe lub gorączka,
  • osłabienie,
  • zlewne poty nocne,
  • chudnięcie,
  • swędzenie skóry,
  • bóle kości,
  • kaszel i infekcje górnych dróg oddechowych oraz płuc,
  • duszność, nietolerancja wysiłku,
  • powiększenie wątroby i śledziony,
  • zaburzenia czynnościowe ze strony układu pokarmowego.

Diagnozowanie chłoniaków

Diagnostyka chłoniaków jest trudna, ponieważ ich objawy są niespecyficzne i często mogą przypominać przeziębienie. Zazwyczaj pacjenci zgłaszają się do lekarza z powodu powiększonych węzłów chłonnych (trzeba pamiętać, że wiele chorób przebiega z powiększeniem węzłów chłonnych) oraz powiększenia wątroby lub śledziony (widoczne w badaniu USG). Często towarzyszą temu: utrata masy ciała, gorączki i stany podgorączkowe, nasilone poty nocne, ogólne osłabienie, zła tolerancja wysiłku, a w badaniu morfologii krwi obwodowej można stwierdzić niedokrwistość czy małopłytkowość. W wielu przypadkach morfologia krwi może być jednak prawidłowa.

W każdym przypadku badaniem rozstrzygającym jest badanie histopatologiczne.

Organizator kampanii:

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki “Przebiśnieg” (OPP, KRS: 0000344487) skupia osoby, które pragną pomagać pacjentom z rozpoznanymi chorobami układu limfatycznego – zarówno tym zdiagnozowanym, jak i tym, którzy ukończyli leczenie. Do opieki medycznej, którą otrzymują chorzy, dodajemy wsparcie i przyjaźń osób, które już zmierzyły się z chorobami hematoonkologicznymi. Celem Stowarzyszenia, jest m.in.: niesienie pomocy chorym ze schorzeniami układu chłonnego i ich bliskim, działanie na rzecz poprawy jakości ich życia oraz propagowanie wiedzy na temat chorób hematoonkologicznych.

Materiały do pobrania:

*OVERTIME Studio zajmuje się udźwiękawianiem filmów, reklam, gier oraz nagrywaniem audiobooków i spotów radiowych od 2002 roku. BANK GŁOSÓW / Na www.bankglosow.com znajdziesz NAJLEPSZE GŁOSY LEKTORSKIE polskie i zagraniczne. Idealnie dopasowane do Twojego projektu, grupy docelowej i budżetu. UDŹWIĘKOWIENIE / Na stronie www.bankglosow.com zamówisz lektora, muzykę, efekty, synchronizację ścieżki dźwiękowej z obrazem, miks i mastering. Finalnie otrzymasz doskonale brzmiącą ścieżkę dźwiękową, która wzbogaci i wyróżni Twój projekt. O REKLAMIE RADIOWEJ WIEMY WSZYSTKO / Przygotowanie scenariuszy, świetne głosy lektorskie, muzyka, efekty, realizacja, mastering – wszystko to wykonujemy na najwyższym poziomie. Dzięki temu spot zwróci uwagę słuchaczy i przyniesie mnóstwo korzyści. W OVERTIME Studio otrzymasz najlepszą ofertę.

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.