Życie pisze wiele historii, którymi waro podzielić się z innymi

Hemato Historie


Kiedy jest się chorym lub ma się w rodzinie kogoś chorego hematoonkologicznie, co krok doświadcza się budujących lub demotywujących wydarzeń. Często takich, o których nie pisze się w mediach. Czasem w naszych głowach krążą myśli, które chętnie przelalibyśmy na papier, bo mamy przecież tak wiele doświadczeń, którymi chcielibyśmy podzielić się z innymi.

Z myślą o tym Stowarzyszenie „Przebiśnieg” stworzyło kącik „Hemato Historie”, w którym będziemy publikować Wasze przemyślenia, felietony, opowieści…, którymi chcielibyście się podzielić z innymi.

Zapraszamy do lektury oraz do kontaktu.

Joanna Chłopicka 

Jak pasja może wspierać proces zdrowienia?

Cześć wam! Na imię mam Joanna, jestem młodą historyczką sztuki z wieloma pasjami, opowiadam o sztuce, oprowadzam po muzeach, maluję, rysuję, szyję ubrania i bieliznę, oraz twórczo myślę na temat wielu zagadnień. Niestety choroba a mianowicie chłoniak anaplastyczny ALK+ uniemożliwił mi na pewien czas owe działania.

Joanna Chłopicka

Czy media społecznościowe mogą mieć dobry wpływ na chorego hematoonkologicznie?

Podczas ciężkiej i długiej choroby, często zdarzają się takie chwile, kiedy jedyne na co mamy chęci i siłę, to poleżeć w spokoju w łóżku, a pobyt w szpitalu niemal nieodłącznie właśnie z tym się kojarzy i łączy. Wtedy naszą główną rozrywką staje się telefon, a dokładniej dostęp do mediów społecznościowych.

Joanna Chłopicka 

Samoobserwacja

W telewizji często możemy napotkać różne spoty, reklamy mające na celu działania prospołeczne nakierowane na samobadanie i profilaktykę różnego rodzaju chorób. Najczęściej mamy do czynienia z tematem chorób i nowotworów piersi jak i układu rozrodczego. Widzimy też spoty dotyczące nowotworów pochodzących od uzależnień lub mających w nich początek, czyli na przykład będących następstwem alkoholu lub tytoniu.

Stosunek do spotów o profilaktyce przed chorobą

Zawsze gdy przysiądziemy do jakiegoś tematu, okazuje się, że z czasem jesteśmy łatwiej odnajdujemy związane z nim rzeczy i coraz częściej zauważamy je w przestrzeni publicznej i w naszym codziennym życiu. Tak się jednak zazwyczaj nie dzieje w przypadku spotów radiowych i telewizyjnych o tematyce profilaktyki, badań i działań przeciwnowotworowych.

Zauważyłam, że mamy tu do czynienia ze pewnym paradoksem. Ludzie zdrowi uważają, że temat chorób nowotworowych ich nie dotyczy. A to właśnie do nich i przede wszystkim do nich kierowane są owe spoty prospołeczne o profilaktyce i samobadaniu. Bo to zdrowi są narażeni na zachorowanie. Chorzy już o tym wiedzą, są na innym etapie, są wtajemniczeni, kierowani indywidualnie przez lekarza.

CZYTAJ DALEJ

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.