Objawy chłoniaków

Najczęstszym objawem początkowym chłoniaka jest powiększenie jednego lub kilku węzłów chłonnych, ale w 30-50% przypadków choroba może rozpoczynać się w umiejscowieniach pozawęzłowych, takich jak żołądek, migdałek, szpik kostny, jelito, jądro, jajnik, mózgowie, skóra. Chłoniak może również objawiać się podwyższeniem liczby białych krwinek we krwi, czyli białaczką. Na początku choroby mogą nie występować żadne alarmujące dolegliwości.

Objawy - o ile występują, są zwykle niespecyficzne:

  • guzowate, niebolesne powiększenie węzła chłonnego (każdy węzeł lub węzły chłonne o średnicy przekraczającej 1cm, które nie reagują na leczenie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne przez okres nie dłuższy niż 2-3 tygodnie) lub guz w jakimkolwiek umiejscowieniu
  • uporczywy, suchy kaszel
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych i płuc
  • objawy ogólne, takie jak: gorączka ponad 38 stopni lub nawracające stan podgorączkowe nie spowodowane infekcją, szybkie chudnięcie (ponad 10 % wagi ciała), obfite poty nocne
  • nietolerancja wysiłku
  • zaburzenia czynnościowe ze strony układu pokarmowego
  • w niektórych typach chłoniaka - świąd skóry

Należy pamiętać, aby przy wystąpieniu niepokojących objawów nie czekać, aż pojawi się ból!


W znakomitej większości przypadków powiększenie ww. chłonnych oznacza fizjologiczną reakcję układu odpornościowego na lokalny proces zapalny lub infekcję. Wiele chorób przebiega z powiększeniem węzłów chłonnych, a czynnikami powodującymi ich powiększenie mogą być:

  • lokalne zmiany zapalne (zepsute zęby, ropiejące zmiany skórne)
  • uogólnione powiększenie ww. chłonnych w przebiegu infekcji zakażeń bakteryjnych, wirusowych, pierwotniakowych, czy grzybiczych
  • choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów) i kolagenozy (np. toczeń rumieniowaty)

Zmianom odczynowym towarzyszy mierne powiększenie węzłów, które są niezbyt twarde, ruchome i zwykle bolesne. Początek choroby jest zazwyczaj nagły, z gorączką i objawami miejscowego zakażenia lub choroby zakaźnej.

W zmianach rozrostowych (nowotworowych) natomiast początek jest dość niepozorny, a pochodzenie nawracającej gorączki niewyjaśnione. Węzły są twarde, mało ruchome względem podłoża, mogą występować pojedynczo lub grupować się w "pakiety".

ulotka Chloniak to diagnoza

Warto przeczytać

Chłoniak może dotknąć każdego!

Nie bagatelizuj objawów

Niepokojce objawy 2015wlk panelNiepokojce objawy 2015wlk panel

Rak wolny od bólu

Czy rak musi boleć? Dowiedz się gdzie leczyć ból, skorzystaj z praktycznych porad, skontaktuj się z ekspertem.

Dowiedz się więcej.

ANKIETA BIURA RZECZNIKA PRAW PACJENTA

Problemy młodych pacjentów związanych z koniecznością przejścia po ukończeniu 18 r.ż. spod opieki pediatrycznej do systemu opieki zdrowotnej dla osób dorosłych. Dowiedz się więcej.

Spotkania z Przebiśniegami

UWAGA!!! - Ze względu na sytuację epidemiologiczną, comiesięczne spotkania Stowarzyszenia "Przebiśnieg" zostały zawieszone do odwołania.

Tel 800 - 493 - 494 - Bezpłatna Infolinia Polskiej Unii Onkologii

Telefon czynny jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 16.00- 19.00. 

Dowiedz się więcej.

Co Polacy wiedzą o chłoniakach?

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” sprawdziło stan wiedzy Polaków o chłoniakach. Okazuje się, że ponad 50 proc. ankietowanych nie znało objawów chłoniaków.Co Polacy wiedzą o chłoniakach?

 

WTC 50x100

 

roche

 

fundacja aleksandrowicza small

 

szpital

 

onkologia

 

hematoonkologia.pl