Kampania To nie musi być wiek, to może być chłoniak. Niewinne objawy, które powinny wzbudzić Twoją czujność.

"To nie musi być wiek, to może być chłoniak" to kampania, zwracająca uwagę na objawy, które powinny wzbudzić naszą czujność. Jej Organizatorem jest Firma Roche Polska, zaś Partnerami Wspierajacymi Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg" i Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki "Sowie Oczy".

Zmianom zachodzącym wraz z wiekiem w ludzkim organizmie towarzyszą dolegliwości traktowane często jako typowe dla osób starszych. Jednak objawy nie zawsze związane są ze starością i mogą być wywołane przez chłoniaka – chorobę nowotworową, która może rozwijać się podstępnie, a wczesne symptomy nie są charakterystyczne. Dlatego tak ważna jest świadomość oznak choroby.

Od objawów do rozpoznania
Ze względu na fakt, że społeczeństwo się starzeje, choroby wieku starszego będą dotykać coraz większej liczby osób – poczynając od chorób neurodegeneracyjnych, schorzeń układu sercowo – naczyniowego, cukrzycy, aż po nowotwory. U starszych ludzi zwykle występują inne towarzyszące dolegliwości. Objawy, których doświadczają seniorzy, są często bagatelizowane przez nich samych, ich bliskich, ale także lekarzy pierwszego kontaktu. Osoby starsze tłumaczą dolegliwości, na które się uskarżają, jako wynikające z upływającego czasu. Część osób wypiera chorobę, wstydzi się, nie chce obarczać swoimi problemami najbliższych. Jednocześnie rodzina jest skupiona na swoich sprawach, dzieciach, pracy, nie zwracając uwagi na niespecyficzne objawy chorego. Takich objawów może także nie rozpoznać lekarz pierwszego kontaktu, ponieważ w przypadku chłoniaka, mogą być mylone z przeziębieniem czy grypą.
Najczęstszym objawem chłoniaka jest niebolesne powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, pachowych, pachwinowych lub w innych umiejscowieniach. U chorego mogą występować także inne objawy jak: gorączka, osłabienie, poty nocne, utrata masy ciała, swędzenie skóry lub inne. Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż przez okres kilku tygodni, należy zwrócić się do lekarza. W razie podejrzenia chłoniaka, do ustalenia rozpoznania konieczne jest badanie histopatologiczne podejrzanego węzła chłonnego. Zabieg biopsji operacyjnej węzła chłonnego jest zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a pacjent spędza w szpitalu jedynie kilka godzin - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Jan Walewski, Kierownik Kliniki Układu Chłonnego w Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej – Curie.
Chłoniaki są nowotworami układu chłonnego. Wywodzą się z limfocytów – komórek układu limfoidalnego (chłonnego). Każdego roku w Polsce rejestrowanych jest ok. 7 500 nowych zachorowań.
Wśród czynników ryzyka występowania chłoniaka wymienia się m.in.: zaburzenia układu odpornościowego (immunologicznego), choroby autoimmunologiczne, wcześniejsze leczenie przeciwnowotworowe czy niektóre zakażenia. Przyczyna wystąpienia chłoniaka w indywidualnym przypadku nie jest znana, dlatego ważna jest czujność i świadomość społeczeństwa w zakresie występowania i wczesnych objawów choroby.
Chłoniak – świadomość oznak choroby
Chcemy zwrócić uwagę chorych i ich bliskich na niespecyficzne objawy chłoniaka. Świadomość dolegliwości towarzyszących chorobie jest kluczowym czynnikiem jej wczesnego rozpoznania oraz rozpoczęcia leczenia - mówi Maria Szuba ze Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”.
Kampania edukacyjna jest odpowiedzią na potrzebę edukacji w zakresie chłoniaków. Hasło akcji zwraca uwagę na fakt, że oznaki chłoniaka mogą być przypisywane starości. Tymczasem dolegliwości traktowane przez chorych i ich bliskich, jako „typowe” dla osób w starszym wieku, mogą świadczyć o poważniejszym schorzeniu i tylko prawidłowe rozpoznanie choroby pozwoli na podjęcie odpowiedniego leczenia.
Liczymy, że kampania przyniesie nie tylko pozytywne efekty edukacyjne, ale u wielu starszych osób doprowadzi do szybszego rozpoznania. Mamy nadzieję, że dzięki kampanii edukacja prowadzona dotychczas przez Stowarzyszenia poszerzy krąg osób zainteresowanych wiedzą o chłoniakach - mówi dr Elżbieta Lampka, onkolog Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie i p.o Prezesa Stowarzyszenia Sowie Oczy.

Organizator kampanii:  Logo Roche 72 pks
Partnerzy wspierający:  logo pelne kolor 72 pks    sowie oczy logoSG72 pks


               

ulotka Chloniak to diagnoza

Warto przeczytać

Chłoniak może dotknąć każdego!

Nie bagatelizuj objawów

Niepokojce objawy 2015wlk panelNiepokojce objawy 2015wlk panel

Rak wolny od bólu

Czy rak musi boleć? Dowiedz się gdzie leczyć ból, skorzystaj z praktycznych porad, skontaktuj się z ekspertem.

Dowiedz się więcej.

ANKIETA BIURA RZECZNIKA PRAW PACJENTA

Problemy młodych pacjentów związanych z koniecznością przejścia po ukończeniu 18 r.ż. spod opieki pediatrycznej do systemu opieki zdrowotnej dla osób dorosłych. Dowiedz się więcej.

Materiał przygotowany na potrzebę kampanii "Zapytaj Bliskich o Zdrowie" organizowanej z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Kampania informacyjna

Zdemaskuj chłoniaka! Zapraszamy do obejrzenia spotu edukacyjnego z naszej kampanii społecznej na YT.

Spotkania z Przebiśniegami

UWAGA!!! - Ze względu na sytuację epidemiologiczną, comiesięczne spotkania Stowarzyszenia "Przebiśnieg" zostały zawieszone do odwołania.

Tel 800 - 493 - 494 - Bezpłatna Infolinia Polskiej Unii Onkologii

Telefon czynny jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 16.00- 19.00. 

Dowiedz się więcej.

Co Polacy wiedzą o chłoniakach?

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” sprawdziło stan wiedzy Polaków o chłoniakach. Okazuje się, że ponad 50 proc. ankietowanych nie znało objawów chłoniaków.Co Polacy wiedzą o chłoniakach?

 

WTC 50x100

 

roche

 

fundacja aleksandrowicza small

 

szpital

 

onkologia

 

hematoonkologia.pl