Chłoniak zdemaskowany i symbolicznie pokonany

Z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” zorganizowało 14 września 2014 roku na Placu Wolnica w Krakowie VII Kamanię Społeczną „Zdemaskuj chłoniaka”. W ramach wydarzeń mających na celu edukację społeczeństwa w zakresie wiedzy o chłoniakach, uczestnicy kampanii mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z lekarzami hematologami ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, wziąć udział w warsztatach artystycznych (teatralnych i muzycznych), oddać krew i porozmawiać o doświadczeniu choroby z członkami Stowarzyszenia Przebiśnieg.

Dodatkowo w prawie 900 przychodniach na terenie całego kraju dystrybuowano ulotki na temat chłoniaków, a w środkach komunikacji miejskiej emitowano edukacyjny spot. Stowarzyszenie sprawdziło również wiedzę mieszkańców Krakowa o chłoniakach.

Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach obchodzony jest od 2004 roku z inicjatywy Lymphoma Coalition – międzynarodowej organizacji, zrzeszającej stowarzyszenia pacjentów z całego świata. Działania podejmowane przy okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach mają upowszechniać wiedzę o nowotworach układu limfatycznego, ich objawach, metodach diagnozy oraz leczenia.

Kampania „Zdemaskuj chłoniaka”

Jednym z elementów tegorocznej Kampanii „Zdemaskuj chłoniaka” była sonda uliczna wśród mieszkańców Krakowa na temat ich wiedzy o chłoniakach. Ankieterzy przepytali 280 krakowian o to, czy wiedzą, co to jest chłoniak, o znajomość jego objawów oraz czy wg nich jest całkowicie wyleczalny. Każda osoba, która zadeklarowała, że wie, czym są chłoniaki, została zapytana o objawy tej choroby oraz czy wg niej choroba ta może być całkowicie wyleczalna. Wyniki ankiety pokazują, że wiedzy na temat objawów chłoniaka nie ma ponad 40% osób.Spośród badanych, którzy wskazali, że wiedzą, czym jest chłoniak, prawie 50 proc. nie zna jego objawów.
Najczęściej wymienianym przez przechodniów objawem chłoniaka było „powiększenie węzłów chłonnych”, które wg danych epidemiologicznych jest najczęściej występującym objawem chłoniaka.


Również nie wszyscy mieszkańcy Krakowa, deklarujący, że wiedzą czym jest chłoniak, mają wiedzę na temat rokowań i postępów w leczeniu tej choroby.- Wyniki naszej ankiety świadczą o potrzebie zintensyfikowania edukacji na temat diagnostyki i leczenia chłoniaka oraz o zasadności przeprowadzania kampanii edukacyjnych takich, jak kampania „Zdemaskuj chłoniaka”. Uczy ona przede wszystkim, jak zwracać uwagę na błahe z pozoru  objawy choroby, które lekceważy i pacjent, a czasem również lekarz rodzinny. Ta wiedza jest bezcenna, bo może uratować życie. Pozwala szybciej uzyskać pomoc lekarską i rozpocząć właściwe leczenie – mówi Maria Szuba, przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”.

PartneremVII edycji Kampanii Społecznej „Zdemaskuj chłoniaka” jest Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Miasto Kraków.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Dzielnica Pierwsza Miasta Krakowa, Polska Unia Onkologii oraz Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.

ulotka Chloniak to diagnoza

Warto przeczytać

Chłoniak może dotknąć każdego!

Nie bagatelizuj objawów

Niepokojce objawy 2015wlk panelNiepokojce objawy 2015wlk panel

Rak wolny od bólu

Czy rak musi boleć? Dowiedz się gdzie leczyć ból, skorzystaj z praktycznych porad, skontaktuj się z ekspertem.

Dowiedz się więcej.

ANKIETA BIURA RZECZNIKA PRAW PACJENTA

Problemy młodych pacjentów związanych z koniecznością przejścia po ukończeniu 18 r.ż. spod opieki pediatrycznej do systemu opieki zdrowotnej dla osób dorosłych. Dowiedz się więcej.

Materiał przygotowany na potrzebę kampanii "Zapytaj Bliskich o Zdrowie" organizowanej z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Kampania informacyjna

Zdemaskuj chłoniaka! Zapraszamy do obejrzenia spotu edukacyjnego z naszej kampanii społecznej na YT.

Spotkania z Przebiśniegami

UWAGA!!! - Ze względu na sytuację epidemiologiczną, comiesięczne spotkania Stowarzyszenia "Przebiśnieg" zostały zawieszone do odwołania.

Tel 800 - 493 - 494 - Bezpłatna Infolinia Polskiej Unii Onkologii

Telefon czynny jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 16.00- 19.00. 

Dowiedz się więcej.

Co Polacy wiedzą o chłoniakach?

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” sprawdziło stan wiedzy Polaków o chłoniakach. Okazuje się, że ponad 50 proc. ankietowanych nie znało objawów chłoniaków.Co Polacy wiedzą o chłoniakach?

 

WTC 50x100

 

roche

 

fundacja aleksandrowicza small

 

szpital

 

onkologia

 

hematoonkologia.pl