Co Polacy wiedzą o chłoniakach?

wykres 150Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” sprawdziło stan wiedzy Polaków o chłoniakach. Okazuje się, że ponad 50 proc. ankietowanych nie znało objawów chłoniaków.

Z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach (15 września) Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” zbadało stan wiedzy Polaków o chłoniakach. W Krakowie, Wrocławiu i Rzeszowie przeprowadziliśmy sondy uliczne, w których nasi ankieterzy zapytali Polaków o to, czy wiedzą co to jest chłoniak, o znajomość jego objawów oraz czy wg nich jest całkowicie wyleczalny. O wiedzę na temat chłoniaków zapytaliśmy 1474 osoby w różnym wieku i różnej płci. Podczas akcji ankieterzy rozdawali również materiały edukacyjne na temat chłoniaków.

Więcej o akcji „Zdemaskuj chłoniaka” – tutaj

Wyniki przeprowadzonego, w ramach kampanii „Zdemaskuj chłoniaka”, badania wskazują, że 38% ankietowanych zadeklarowało, iż nie wie, co to są chłoniaki.

Czy wie Pan/Pani co to są chłoniaki?

Każda osoba, która zadeklarowała, iż wie czym są chłoniaki została zapytana o objawy tej choroby oraz czy wg niej choroba ta może być całkowicie wyleczalna. Wyniki badania wskazują, iż wiedzy na temat objawów chłoniaka nie ma ponad 50% osób. Najczęściej wymienianym przez przechodniów objawem chłoniaka było „powiększenie węzłów chłonnych”, które wg. danych epidemiologicznych jest najczęściej występującym objawem chłoniaka.

Ile osób zna objawy chłoniaka?

Objawy chłoniaka

Również nie wszyscy Polacy, deklarujący, iż wiedzą czym jest chłoniak, mają wiedzę na temat obecnych wyników i postępów w leczeniu tej choroby.

Czy chłoniaka można całkowicie wyleczyć?

Wyniki przeprowadzonego badania świadczą o potrzebie zintensyfikowania edukacji na temat diagnostyki i leczenia chłoniaka oraz o zasadności przeprowadzania kampanii edukacyjnych takich, jak kampania „Zdemaskuj chłoniaka”.

„Zdemaskuj chłoniaka” to hasło ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej zainicjowanej w maju 2008 r. Podstawowym celem działań jest edukacja społeczeństwa w kierunku właściwego rozpoznawania objawów nowotworów układu chłonnego i nie lekceważenia niepokojących symptomów choroby. Tegoroczna edycja kampanii odbyła się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego - Marka Sowy. Patronat merytoryczny objęli: Polska Unia Onkologii, Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Partnerem kampanii była firma Roche Polska oraz ZUS Oddział we Wrocławiu. Działania Stowarzyszenia dotyczące kampanii „Zdemaskuj chłoniaka” uzyskały aprobatę Małżonki Prezydenta RP, Pani Anny Komorowskiej.

ulotka Chloniak to diagnoza

Warto przeczytać

Chłoniak może dotknąć każdego!

Nie bagatelizuj objawów

Niepokojce objawy 2015wlk panelNiepokojce objawy 2015wlk panel

Rak wolny od bólu

Czy rak musi boleć? Dowiedz się gdzie leczyć ból, skorzystaj z praktycznych porad, skontaktuj się z ekspertem.

Dowiedz się więcej.

ANKIETA BIURA RZECZNIKA PRAW PACJENTA

Problemy młodych pacjentów związanych z koniecznością przejścia po ukończeniu 18 r.ż. spod opieki pediatrycznej do systemu opieki zdrowotnej dla osób dorosłych. Dowiedz się więcej.

Materiał przygotowany na potrzebę kampanii "Zapytaj Bliskich o Zdrowie" organizowanej z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Kampania informacyjna

Zdemaskuj chłoniaka! Zapraszamy do obejrzenia spotu edukacyjnego z naszej kampanii społecznej na YT.

Spotkania z Przebiśniegami

UWAGA!!! - Ze względu na sytuację epidemiologiczną, comiesięczne spotkania Stowarzyszenia "Przebiśnieg" zostały zawieszone do odwołania.

Tel 800 - 493 - 494 - Bezpłatna Infolinia Polskiej Unii Onkologii

Telefon czynny jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 16.00- 19.00. 

Dowiedz się więcej.

Co Polacy wiedzą o chłoniakach?

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” sprawdziło stan wiedzy Polaków o chłoniakach. Okazuje się, że ponad 50 proc. ankietowanych nie znało objawów chłoniaków.Co Polacy wiedzą o chłoniakach?

 

WTC 50x100

 

roche

 

fundacja aleksandrowicza small

 

szpital

 

onkologia

 

hematoonkologia.pl